ازدواج

مشاوره قبل ازدواج

یکی از مهم ترین مسائلی که قبل از ازدواج تمامی زوج های جوان لازم است که انجام دهند مشاوره قبل ازدواج می باشد. مشاوره قبل از ازدواج در حقیقت یک نوع روش درمانی می باشد که به زوج های جوان کمک خواهد کرد تا برای ازدواج خود را کاملا آماده کنند.

این نوع روش درمانی قبل از ازدواج به شما اطمینان می دهد که چگونه شما و همسر آینده تان می توانید یک رابطه قوی و سالم داشته باشید و این فرصت را نیز در اختیار شما قرار خواهد داد تا برای شروع یک ازدواج پایدار خود را از هر لحاظی آماده کنید.

مشاوره قبل ازدواج به شما کمک خواهد کرد تا ضعف های خود را بخوبی شناسایی کرده و برای رفع آنها راه حل های مناسبی را به شما پبشنهاد می دهد و شما را برای رفع آن ها نیز کمک می کند. این نوع از مشاوره توسط متخصصان و پزشکان سکستراپی به دخترها و پسرهای جوان که قصد ازدواج دارند ارائه می شود.

مشاوره

مشاوره قبل ازدواج

هدف از مشاوره قبل ازدواج

  • بررسی آمادگی نامزدها برای ازدواج
  • ارزیابی هم کف بودن و یا هماهنگی و همسانی نامزدها
  • ارزیابی مهارت های زندگی مشترک نامزدها

مهمترین نکاتی که در مشاوره قبل از ازدواج می آموزید

ازدواج یکی از مهم ترین و پر اهمیت ترین مسائلی می باشد که بسیاری از جوان ها از آن طرفه می روند و یا ترس از ازدواج دارند و به نوعی از ازدواج کردن فراری هستند.

با وجود مشکلات بسیاری که در هر جامعه و کشوری وجود دارد موضوع ازدواج دارای حساسیت های خاص خود می باشد که اگر به درستی هر یک از مسائل و مشکلاتی که جوانان از آن فراری هستند برای ازدواج کردن حل نشود بدون شک آمار طلاق نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

مشاوره قبل ازدواج یکی از راه هایی است که می تواند به زوج های جوان کمک کند تا در شروع زندگی خود قدم های درست و مطمئنی را بردارند. بنابراین در این راستا یک سری نکات مهم وجود دارد که قبل از ازدواج باید آن ها را فرا گرفته تا بتوانید زندگی سالم و پایداری را آغاز کنند.

از مهم ترین نکاتی که در مشاوره قبل از ازدواج باید آن ها را بیاموزید شامل موارد زیر می باشند.

مشاوره قبل از ازدواج

اهمیت مشاوره

حساسیت های همسر

تمامی انسان ها دارای شخصیت خاص و حسایت هایی می باشند که مواقعی که با آن ها صحبت می کنیم و یا در حال انجام دادن کاری می باشند به نوعی شخصیت آنها نشان داده خواهد شد.

شخصیت همگی ما از دوران کودکی تا بزرگسالی در حال شکل گیری می باشد بنابراین باید بدانیم که واکنش هرکسی نسبت به چیز هایی که بر روی آنها حساس است غیر قابل کنترل می باشد

پس نتیجه گیری که می توانیم از این موضوع داشته باشیم این است که برای یک ازدواج موفق و برقراری صحیح ارتباط با همسر آینده تان باید از حساسیت های او آگاهی کامل داشته باشید تا کاری انجام ندهید که باعث شود حساسیت همسرتان تشدید شود.

از مهم ترین حساسیت هایی که برخی از انسان ها با آن مواجه هستند عبارتند از : حساسیت خشم، حساسیت احترام، حساسیت به نا امیدی، حساسیت به ارزش ها، حساسیت به بی کاری، حساسیت به خانواده و غیره.

تمامی حساسیت هایی که در بالا به آن ها اشاره کردیم باعث می شوند که خاطرات گذشته در همسر و طرف مقابل شما زنده شود و گاهی ممکن است موجب واکنش های منفی در فرد نیز شود. حق کاملا با شماست، شما مسئول این حساسیت منفی نیستید اما ممکن است کاری انجام داده باشید که خاطرات بد طرف مقابل خود را سرکوب کرده باشید و احساسات او را جریحه دار شده باشید و مجدد برای او خاطراتی را که فراموش کرده است تداعی کنید. در مشاوره قبل ازدواج شما خواهید آموخت که چگونه می توانید با این موضوع به درستی برخورد کنید تا باعث به وجود آمدن مشکلی در زندگیتان نشود.

حساسیت های خودتان

در مقابل حساسیت هایی که همسر شما دارد خود شما نیز دارای حساسیت هایی نیزمی باشید که اغلب زوجین درباره خودشان این موضوع را کاملا فراموش می کنند.

خاطرات بد و سرکوب شده ای که شما در ناخودآگاهتان دارید در صورتیکه آنها را به یادآورید برایتان بسیار خطرناک خواهد بود.

بنابراین باید از عواملی که باعث ناراحتی و عصبانیت شما می شوند آگاه باشید. در بسیاری از موارد پیش آمده است که زوج های جوان از برخی از عادت هایی که همسرشان دارند رضایت نداشته و آن را دوست ندارند و همین عادت ها برایشان تداعی کننده خاطرات بد می باشد و احساسات منفی را در آنها به وجود می آورد و باعث عصبانیت می شود که این موضوع خود باعث ایجاد مانعی بین ارتباط صحیح شما با همسرتان می باشد.

نحوه برخورد با خشم

مسئله ای که در بین بیشتر زوج ها وجود دارد این است که در اختلافاتی که به وجود می آید مدام یکدیگر را مقصر می دانند و به سرزنش کردن هم می پردازند. شاید این موضوع را ندانید که سرزنش کردن یکدیگر در حقیقت یک نوع بهانه خودخواهانه می باشد که باعث می شود شما از اینکه طرف مقابل خود را ناراحت کرده اید احساس بهتری داشته باشید.

این موضوع را به خاطر داشته باشید که هیچ یک از ما کامل نیستیم و هر یک دارای خصوصیات و نقص هایی نیز هستیم که از دید خودمان شاید چندان هم ویزگی منفی نباشد. بنابراین بهتر است به جای اینکه بخواهید در همسرتان به دنبال عیب های او باشید و کمبودهایش را به روی او بیاورید سعی کنید به شکل محبت آمیز با همسرتان برخورد کنید و درباره مسائلی که باعث ناراحتی و عصانیت شما می شود به شکل محبت آمیزی صحبت کنید و برای رفع آن اقدام کنید.

برنده و یا بازنده بودن در زندگی مشترک معنایی ندارد و معیار صحیحی برای داشتن یک ازدواج موفق نمی باشد. بلکه باید این نکته را درک کنید که نمی توان با سرزش یک ارتباط موثر برقرار کرد.

مسئولیت پذیری

یکی دیگر از مواردی که در مشاوره قبل ازدواج به آن پرداخته می شود مسئولیت پذیری زوجین می باشد. وقتی به جای انتظار برای تغییر همسرتان، تصمیم به بهبود رفتار خودتان بگیرید احساس مسئولیت پذیری کرده و تغییرات مثبت را در زندگی مشترکان به وجود آورید با گذشت زمان متوجه خواهید شد که بسیاری از مشکلات را توانسته اید حل کرده و دیگر احساس ناامیدی و درماندگی نمی کنید.

دیدگاه مثبت

سعی کنید همواره در زندگی خود دیدگاه مثبت داشته باشید و انرژی مثبت خود را حفظ کنید. این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر به فکر تلافی کردن کارها و واکنش های همسرتان باشید این خود شما هستید که اذیت خواهید شد و احساس درماندگی خواهید کرد.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *